Czy zastanawiałeś się kiedyś co aktualizować pierwsze: WordPress czy wtyczki? A może motyw? Początkujący użytkownicy często zadają sobie to pytanie w obawie, że aktualizacja zepsuje stronę. Właściwa kolejność pomoże zminimalizować ryzyko błędów aktualizacji.
Aktualizacje są ważne
O tym, że aktualizacje są ważne dla bezpieczeństwa strony pisałem już wielokrotnie. Najnowsza wersja WordPress zawsze zawiera świeże poprawki, usprawnienia i łatki bezpieczeństwa. Nierzadko przyspiesza również samą stronę.
Niestety, w rzadkich przypadkach aktualizacje potrafią stronę zepsuć. Dzieje się to w przypadku konfliktu kodu wtyczki lub motywu z posiadaną przez Ciebie wersją WordPress.
Co aktualizować pierwsze: WordPress czy wtyczki?
Jaka jest zatem zalecana kolejność aktualizacji?
- Przede wszystkim, wykonaj pełną kopię zapasową strony.
- Jako pierwszy zaktualizuj sam WordPress.
- Następnie wtyczki.
- Na końcu zaktualizuj motyw.
Dlaczego tak?
O konieczności wykonywania kopii zapasowych chyba nie muszę pisać. Oczywista oczywistość. Nigdy nie wiesz co się stanie. W przypadku poważnego uszkodzenia strony, zawsze będziesz mógł przywrócić ją z kopii zapasowej. Pisząc o kopii zapasowej mam na myśli pełną kopię, tj. bazę danych i wszystkie pliki WordPress.
Aktualizację plików WordPress znajdziesz w zakładce Kokpit -> Aktualizacje. Ponieważ wtyczki i motywy testowane są zawsze z najnowszą wersją WordPress, to zmniejszasz tym samym ryzyko problemów z ich kompatybilnością po aktualizacji.
Po aktualizacji przejdź na frontend strony i sprawdź czy wszystko działa jak należy.
Następnie zaktualizuj wszystkie wtyczki. Najlepiej robić to po kolei: jedna po drugiej, sprawdzając za każdym razem czy wszystko jest OK. Jeśli okaże się, że dana wtyczka jest niekompatybilna z najnowszą wersją wtyczki, to zainstaluj jej wcześniejszą wersję. Wszystkie archiwalne wersje wtyczek są dostępne w repozytorium WordPress. Więcej o wtyczkach przeczytasz we wpisie jak wybrać wtyczkę.
Po wejściu w opis wtyczki odszukaj linku “Widok zaawansowany” a następnie na dole strony odszukaj sekcji “Poprzednie wersje”.
Na zakończenie motyw
Ostatnią rzeczą jaką warto zaktualizować jest motyw. Większość problemów z wyglądem pojawia się właśnie na tym etapie. Dlatego warto wykonać w tym momencie jeszcze jedną, dodatkową kopię zapasową strony. W razie problemów, nie będziesz musiał po przywróceniu pierwszej kopii ponownie aktualizować WordPress i wtyczek. Zaoszczędzisz tym samym sporo czasu!
Ważna uwaga
W przypadku niektórych płatnych motywów, instalowanych razem z kompletem wtyczek (najczęściej jeśli chodzi o sklepy WooCommerce), niektórzy autorzy zalecają odwrotną kolejność aktualizacji wtyczek i motywu. Wtedy najpierw należy zainstalować aktualizację motywu, a dopiero potem wtyczek od niego zależnych. Warto wtedy zapoznać się z dokumentacją developera. Na szczęście niektórzy z nich blokują możliwość aktualizacji jednego przed aktualizacją drugiego.
Mam nadzieję, że wiesz już teraz co aktualizować pierwsze: WordPress czy wtyczki. Życzę Ci samych udanych aktualizacji, bez konieczności przywracania kopii zapasowych!