W dobie rosnącej popularności przeróżnych edytorów mających ułatwić samodzielną budowę strony internetowej, wypada mi opisać przynajmniej jeden z najpopularniejszych. Służy on do projektowania strony z tzw. bloczków czyli gotowych fragmentów działających na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Mowa oczywiście o Kreatorze Stron Elementor.
Zarys sytuacji
Już dobrych kilka lat temu wraz z coraz bardziej rozbudowanymi motywami do WordPress pojawiały się narzędzia pozwalające użytkownikom w prosty sposób modyfikować wygląd. W zapleczu strony razem z motywem instalowany był framework zarządzający wybranym fragmentem witryny. Pomimo drobnych ułomności, wiele bloczków można było zmodyfikować za pomocą kilku kliknięć myszki. Zmienić wielkość liter, odstępy, kolory, kierunki animacji itp. Jest jednak pewien haczyk. Przeważająca część z tych narzędzi jest płatna.
Same narzędzia konkurencji są zasadniczo darmowe ale wbudowane w płatny szablon. Mam na myśli takie narzędzia jak Muffin Builder (szablony BeTheme), Visual Composer (teraz WPBakery Page Builder), Beaver Builder, Divi czy Cornerstone. Dodatkowym minusem jest licencja pozwalająca na jednorazowe użycie szablonu (na jednej domenie). Powstała zatem pewna nisza na rynku dla podobnych edytorów w wersji darmowej. Tylko skoro plugin jest za darmo i ma trafiać do szerokiej grupy odbiorców, to z jakim szablonem ma współpracować?
Czym wyróżnia się Elementor?
Choć darmowych rozwiązań pozwalających na budowanie stron bez znajomości programowania jest coraz więcej, to trzeba przyznać, że Elementor od 2016 roku dynamicznie rozwija się i zdobywa popularność. Kluczowym czynnikiem jest tu zapewne obrany przez twórców model biznesowy polegający na udostępnianiu w pełni funkcjonalnego pluginu za darmo. Zarabiają oni na wersji płatnej, która dodaje kilka wygodnych rozszerzeń i usprawnień. Nie można też zapomnieć, że plugin współpracuje z bardzo dużą ilością motywów i łatwo się konfiguruje. W maju 2019 roku, autorzy opublikowali własny motyw o nazwie „Hello” gwarantujący 100% kompatybilność z Elementorem. Przyjazny interfejs użytkownika pozwala wyklikać dowolną stronę internetową w relatywnie krótkim czasie.
Optymalizacja pracy
Pisząc o czasie, wypada też wspomnieć, że wtyczka jest bardzo dobrze zoptymalizowana pod kątem szybkości i płynności działania strony. Zarówno dodawanie bloczków w zapleczu jak ich działanie widoczne przez użytkowników są błyskawiczne i bez żadnych opóźnień. Cała magia Elementora polega na tym, że pozwala nam zbudować w zasadzie dowolny element strony internetowej bez żadnych ograniczeń i na wszystkie typy urządzeń (telefony komórkowe, tablety, laptopy i komputery stacjonarne). Mało tego — nie tylko dowolne elementy stron internetowych ale całe strony. Elementor posiada wbudowane zestawy bloczków będących całymi szablonami podstron. Wystarczy je tylko zaimportować kilkoma kliknięciami i dostosować pod swoje upodobania. Chcesz zbudować stronę w 10 minut? Nie ma sprawy!
Współpraca z innymi pluginami
Sukces Elementora składa się oczywiście z wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest kompatybilność z innymi wtyczkami. Z najpopularniejszych wymienię WooCommerce czy Yoast SEO. Popularność Elementora robi się ostatnio tak duża, że można zaobserwować ciekawy trend. Dostrzegając okazję, wielu twórców dostosowuje swoje pluginy tak, aby były kompatybilne z Elementorem i nie sprawiały problemów.
Jak zainstalować Plugin? Tak samo jak wszystkie inne. Wybieramy w zapleczu pozycję menu „Wtyczki -> Dodaj nową„, wyszukujemy „Elementor” a następnie instalujemy i aktywujemy rozszerzenie. Od teraz gdy wejdziemy w edycję wpisu lub strony w WordPress, pojawi nam się przycisk „Edytuj w Elementorze”.
Dlaczego jest za darmo?
Tutaj trudno mi mówić za twórców, więc przytoczę ich własne słowa:
„Podczas tworzenia Elementora, nie kierowaliśmy się pobudkami biznesowymi, lecz chęcią zmiany podejścia w projektowania stron WordPress dla projektantów, deweloperów czy wszystkich posiadaczy stron internetowych, aby mogli skupić się na tworzeniu oszałamiających stron internetowych. Póki co, ta podróż nie jest wyboista. Spotkaliśmy się z bardzo przyjazną społecznością zgrupowaną na Facebooku, gdzie zapraszamy również Was, by wymieniać się doświadczeniami i pomagać w usprawnianiu najlepszego kreatora stron dla WordPress.”
Czym jest zatem Elementor Pro?
Wersja Elementor Pro jest osobno instalowanym pluginem, skierowanym do bardziej wymagających i zaawansowanych użytkowników. Dodaje do Elementora dodatkowe bloczki z których możemy składać stronę, wspiera obsługę widżetów, budowę rozmaitych formularzy oraz pozwala każdemu bloczkowi dopisać własne style CSS bezpośrednio z poziomu Elementora. Wszelkie różnice dokładniej omówimy sobie w następnym wpisie.
Rozszerzenia do Elementora
Pomimo tego, że Elementor już sam w sobie jest rozszerzeniem do WordPress, to mamy jeszcze całą masę innych pluginów (darmowych lub płatnych) zwiększających jego możliwości. Jest ich tak dużo, że sporo z nich nawet w wersji darmowej pokrywa się częściowo z funkcjami płatnej wersji Elemenora. Niektóre z nich dodają nawet kilkadziesiąt nowych bloczków, powiększając jego możliwości kilkukrotnie. Sami twórcy przygotowali specjalne API dla deweloperów i zachęcają wszystkich do tworzenia kolejnych rozszerzeń.
Co dalej?
Sądząc po dynamice rozwoju Elementora, możemy się spodziewać kolejnych funkcji i usprawnień wprowadzanych do wtyczki. Twórcy są obecnie bardzo zaangażowani w swój projekt i jeśli utrzymają takie tempo rozwoju to na przestrzeni kilku najbliższych lat Elementor wyrośnie na największy i najlepszy kreator projektowania stron internetowych. Pod warunkiem, że nie porzucą wspomnianej idei zmiany podejścia do projektowania dla WordPress na rzecz zysków biznesowych. Póki co — zapowiada się dobrze.
Używasz Elementora? Znasz niezawodne dodatki i sądzisz, że mogą przydać się innym? Zostaw komentarz pod wpisem. Wymieńmy się doświadczeniami!
Wiesz już ile pluginów możesz zainstalować? Zajrzyj do wpisu i upewnij się, że znasz odpowiedź.