Czy zdarzyło ci się podczas edycji strony, że Elementor nie ładuje się i czekasz w nieskończoność aby zobaczyć swój edytor? W tym wpisie pokażę ci kilka sposobów na naprawę tego problemu.
Elementor nie ładuje się
Efektem błędu w ładowaniu się Elementora może być:
- Pusta strona jedynie z logo Elementor
- Wszystkie elementy załadowanej strony są szare i nieaktywne, nie możesz w nic kliknąć
W obu tych przypadkach dalsza praca jest niemożliwa. Nie możesz edytować postów lub podstron.
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być sporo, ale każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego zweryfikowania. Niektóre rozwiązania są banalne a niektóre mogą wymagać od Ciebie nieco więcej wiedzy technicznej. Gwarantuję jednak, że jeśli masz problem z Elementorem, to jedno z poniższych rozwiązań na pewno Ci pomoże. Zaczynamy!
1) Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki
Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać w przypadku problemów z ładowaniem się Elementora jest wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki. Możliwe, że przechowuje ona stare pliki strony powodujące błędy. Coś po prostu mogło się zawiesić.
2) Zaktualizuj Elementor
Jeśli czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki (lub próba edycji w trybie prywatnym) nie pomaga, to upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję wtyczki. Zrób oczywiście kopię zapasową całej strony, bo Elementor ma to do siebie, że jego aktualizacje mogą czasem popsuć stronę. Jeśli używasz również Elementor Pro, to upewnij się że on również jest najnowszy. Tak samo jak wszystkie inne wtyczki rozszerzające jego możliwości.
3) Dezaktywuj wtyczki i motywy
Częstą przyczyną problemów z Elementorem jest niekompatybilność niektórych wtyczek lub motywów. Nie da się przygotować w pełni kompletnej listy niekompatybilnych rozszerzeń i motywów, ale twórcy Elementora przygotowali małą ściągę. Z całą pewnością nie zawiera ona wszystkich wtyczek ale czasem warto spojrzeć czy aby nie ma tam jednego z Twoich rozszerzeń lub motywów.
Jak sobie poradzić samemu? Zrób kopię zapasową strony i po kolei wyłączaj po jednej wtyczce na stronie. Procedura jest prosta. Wyłącz wtyczkę, wyczyść pamięć podręczną i sprawdź czy Elementor działa. Jeśli nie, wyłącz kolejną wtyczkę, wyczyść pamięć i znowu sprawdź Elementor. Tak do skutku. Na końcu możesz zmienić motyw. Oczywiście wygląd strony diametralnie się zmieni, ale tylko tak sprawdzisz czy Elementor działa z innym motywem. Po włączeniu Twojego oryginalnego motywu i wtyczek cała strona powinna wrócić do normy.
4) Włącz tryb awaryjny
Elementor ma wbudowany Tryb Awaryjny. Znajdziesz go w zakładce Elementor -> Narzędzia -> Tryb awaryjny w zakładce “Ogólne”. Włącz go i sprawdź czy problem się rozwiązał.
5) Wyłącz rozszerzenia przeglądarki
Część problemów z Elementorem spowodowana jest nie przez samą stronę czy serwer ale Twoją przeglądarkę. Całkiem możliwe, że jakieś rozszerzenie przeglądarki (np. AdBlocker) blokuje skrypty Elementora. Aby to wykluczyć, wyłącz wszystkie rozszerzenia przeglądarki i sprawdź ponownie Elementora.
6) Zaktualizuj wersję PHP na serwerze
Istnieje spora szansa, że używana przez Ciebie wersja Elementora nie pracuje dobrze z Twoją wersją PHP na serwerze. Jeśli używasz PHP 5.6 to spróbuj zaktualizować do PHP 7.4 lub 8.1 – twój serwer i strona Ci podziękują. Jeśli wygląd strony się rozsypie, to znak że czas zmienić motyw i przebudować stronę. Aktualnie używaną wersję PHP sprawdzisz w zakładce Narzędzia -> Stan witryny a następnie w zakładce “Informacja” rozwiń kartę “Serwer”.
7) Zwiększ limit pamięci dla PHP
Ten punkt jeszcz często kluczowy. Sprawdza się szczególnie, jeśli zauważasz, że wcześniej Elementor działał i nagle przestał. Dzieje się tak dlatego, że podczas wczytywania strony Elementor ładuje całą jej zawartość do pamięci PHP serwera. Jeśli edytowana podstrona jest zwyczajnie bardzo długa i zawiera sporo treści, to może po prostu zabraknąć pamięci przydzielonej do tego zadania.
Limit pamięci możesz podnieść na kilka sposobów. W zależności od Twojego hostingu, jedne metody mogą działać a inne niekoniecznie.
Jednym ze sposobów jest dopisanie linijki kodu w pliku wp-config.php na serwerze. Sprawdź poradnik jak połączyć się z FTP.
Wstaw w nim linijkę:
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );
Innym sposobem jest opcja edycji parametrów PHP w panelu hostingodawcy. U mnie, w CyberFolks, znajduje się to w pozycji “Pozostałe ustawienia -> PHP ustawienia globalne”. W zakładce “Opcje” możesz zmienić parametr “memory_limit”. Przy okazji warto też przyjrzeć się parametrom “max_execution_time” oraz “post_max_size”. Zwiększenie ich domyślnych wartości również jest często bardzo pomocne i rozwiązuje problem z ładowaniem się Elementora.