Jeśli potrzebujesz czasem sprawdzić kto jest właścicielem domeny, to w dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jakiego narzędzia użyć. Informacja o właścicielu domeny przyda Ci się w sytuacji gdy np. chcesz odkupić domenę od obecnego właściciela lub sprawdzić kiedy domena wygasa.
Praktyczne zastosowanie
Zakładam, że polujesz na jakąś domenę i spodziewasz się, że obecny właściciel zapomni jej opłacić na kolejny rok. To się zdarza. Sam w taki właśnie sposób ustrzeliłem jedną z moich upragnionych domen. Wystarczy, że sprawdzisz kiedy domena wygasa i ustawisz sobie przypomnienie na ten dzień. Licząc od dnia wygaśnięcia, domena trafia na 14 dni do rezerwacji, na wypadek, gdyby obecny właściciel chciał ją jednak przedłużyć. Jeśli tego nie zrobi, domena wraca do puli dostępnych do kupienia.
Zamiast stosować tak niecną praktykę, zawsze można po prostu zadzwonić do właściciela i zapytać, czy jest zainteresowany sprzedażą. Jeśli domena jest nieużywana, a tylko zarejestrowana, to istnieje spora szansa na powodzenie. Istnieje jednak ryzyko, że obecny właściciel z czystej złośliwości Ci jej nie odsprzeda a dodatkowo przedłuży sobie na kolejny rok. Takie przypadki też się zdarzały. Dlatego ja wolę metodę z polowaniem na domenę 😉
Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny
Aby sprawdzić kto jest właścicielem domeny oraz do kiedy i gdzie jest ona zarezerwowana wystarczy skorzystać z jednego z wielu serwisów WHO IS. Po prostu wpisz w wyszukiwarce frazę WHO IS i skorzystaj z dowolnego serwisu oferującego sprawdzenie domeny.
W polskich warunkach najlepiej sprawdza się NASK, który prowadzi Krajowy Rejestr Domen: https://www.dns.pl/whois
Przejdź na wskazaną stronę, w polu wyszukiwania wpisz nazwę domeny bez http://, https:// ani www. Po prostu wpisz nazwę i rozszerzenie. Zaznacz, że nie jesteś robotem (no chyba że jesteś) i wyszukaj.
Po krótkiej chwili zobaczysz pełne dane abonenta, czyli nazwę firmy, adres i numer telefonu. Zobaczysz także datę rejestracji domeny, datę wygaśnięcia, adresy serwerów DNS na które jest skierowana oraz nazwę hostingu.
Nie zawsze działa
W sporadycznych przypadkach dane Abonenta będą ukryte. Dzieje się tak w sytuacji gdy właściciel jest osobą prywatną lub zaznaczy, że nie zgadza się na publikację swoich danych kontaktowych. W takim przypadku zostaje Ci opcja czekania na wygaśnięcie domeny, tak jak pisałem na początku wpisu. Udanych łowów!