Cześć! Z poprzednich wpisów wiesz już, jak wybrać domenę oraz jak wybrać hosting. Dziś dowiesz się jak utworzyć bazę danych MySQL, której będziesz potrzebował przy instalacji WordPress.
Ponieważ do przeprowadzenia Cię przez ten proces potrzebujemy serwera, na potrzeby artykułu musimy wesprzeć się dowolnym hostingodawcą. W rezultacie będę mógł zaprezentować Tobie poszczególne kroki.
Miej proszę na uwadze, że wybrana firma hostingowa (CyberFolks) nie jest w żaden sposób przeze mnie reklamowana ani wskazana jako polecenie. Po prostu bardzo podoba mi ten czysty, biało-żółty Panel Admina. Ale muszę też przyznać, że WordPress śmiga tam niczym Ferrari na Pista di Fiorano!
Czym jest baza danych MySQL
Najprościej rzecz ujmując, baza danych MySQL to baza, w której Twój WordPress zapisuje wszystkie ustawienia strony, motywów i wtyczek. W bazie danych przechowywane są również wszystkie treści stron, wpisów na blogu a także loginy i hasła użytkowników oraz jej administratorów.
Baza składa się z tabel o specyficznej strukturze, utworzonych przez instalator WordPress. Dane z tych tabel odczytywane przez zapytania SQL.
To tak w dużym uproszczeniu. Najważniejsze co musisz wiedzieć, to że baza danych jest bezsprzecznie sercem i mózgiem Twojej strony, czyli jej najważniejszym elementem. Dlatego jakiekolwiek uszkodzenie bazy najprawdopodobniej uszkodzi Twoją stronę, a użytkownicy nie będą mogli zobaczyć jej w przeglądarce.
Jak utworzyć bazę danych
Załóżmy, że masz już konto hostingowe wraz z hasłem dostępu do panelu administracyjnego. To miejsce, w którym zarządzasz swoim serwerem (najczęściej współdzielonym). Tam skonfigurujesz domeny, przekierowania, adresy pocztowe, filtry antyspamowe i konta FTP.
- Ponieważ masz już konto hostingowe, to po zalogowaniu się do panelu administracyjnego poszukaj sekcji odpowiedzialnej za zarządzanie bazami danych. Pamiętaj, że wszystkie sekcje i linki w różnych firmach mogą (i na pewno będą) nazywać się inaczej.
- Kliknij w opcję typu „Utwórz nową bazę MySQL”.
- Wymyśl unikalną nazwę bazy danych oraz unikalnego użytkownika. Ze względów bezpieczeństwa niech to będą dwie osobne nazwy. Wygeneruj hasło i kliknij przycisk „Utwórz”.
- W rezultacie zobaczysz podsumowanie z wszystkimi danymi. Zapisz je w bezpiecznym miejscu.
Przydadzą Ci się w trakcie instalacji WordPress.
Prościej być nie może
Właśnie założyłeś bazę danych MySQL, gratulacje! Z pewnością przyznasz mi, że było to niezwykle łatwe. W następnym wpisie omówimy sobie jak założyć konto FTP a następnie się z nim połączyć. Na zakończenie dodam, że gdybyś miał jakieś problemy, zawsze możesz do mnie napisać lub zostawić wiadomość w komentarzu poniżej 🙂
PS. Polub moją stronę na Facebooku – nie ominą Cię ciekawostki ze świata WordPress ani dobre porady czy informacje, na które nie ma miejsca na blogu!