Czy szyfrowanie adresu e-mail jest dla Ciebie ważną kwestią? Czy zdajesz sobie sprawę, że znaczna część spamu w Twojej skrzynce mailowej pochodzi z tzw. scraperów e-mail. Czym jest scraper? To automatyczne narzędzie do zbierania różnych danych, np. adresów e-mail czy numerów telefonów podawanych publicznie na stronach internetowych. Scrapery tworzą bazy danych, które są następnie sprzedawane w celach marketingowych. Twoje dane są przetwarzane przez różne mniej lub bardziej podejrzane podmioty a w efekcie czego dostajesz SPAM w skrzynce mailowej. W tym wpisie podpowiem Ci jak zaszyfrować adresy e-mail w WordPress (a także numery telefonów).
Tworzenie stron internetowych a prywatność
Ostatnio coraz więcej klientów zgłasza się do mnie z problemem nadmiernej ilości niechcianej poczty w swoich skrzynkach firmowych. Największym utrapieniem dla firm jest sytuacja, gdy wszyscy pracownicy działu handlowego (dajmy na to kilkanaście osób) dostaje dziesiątki spamu w miesiącu, tylko dlatego, że ich adresy e-mail są podane w zakładce “Kontakt” na stronie internetowej.
Również służbowe numery telefonów atakowane są niechcianymi połączeniami lub SMS-ami. Nieistotny początkowo problem z czasem jednak narasta do ogromnej skali. Niestety jak to w życiu często bywa, na ratunek jest już nieco za późno. Dane kontaktowe już zostały zebrane, skatalogowane i sprzedane w celu dalszego rozpowszechniania.
Jak zaszyfrować adresy e-mail w WordPress
Aby zatrzymać narastanie problemu lub całkowicie jemu zapobiec już na początku budowy strony internetowej zalecam szyfrowanie adresów e-mail. Co to jest? O co chodzi? Wystarczy jedna prosta wtyczka, która przerobi kod źródłowy strony w HTML w taki sposób, aby zawierał nieczytelny bełkot dla scraperów i innych robotów, ale poprawnie wyświetlał adresy e-mail dla ludzi.
Moją ulubioną wtyczką jest Email Encoder z repozytorium WordPress. Jego podstawowa konfiguracja ogranicza się w zasadzie do włączenia wtyczki. Cała reszta szyfrowania e-mail dzieje się automatycznie. Adresy cały czas wyświetlają się tak samo i tak samo działają po kliknięciu.
Jak sprawdzić czy adresy są szyfrowane?
Różnicę widać jednak po zajrzeniu w kod źródłowy strony. Możesz to sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy w opcję “Zbadaj” w przeglądarce Chrome. Zamiast adresu e-mail zobaczysz nieczytelny kod.
Drugą metodą jest skorzystanie z darmowego narzędzia Page Scanner, które przeskanuje wybraną podstronę w poszukiwaniu nieszyfrowanych adresów e-mail. Jeśli po skanowaniu zobaczysz zielony komunikat o braku znalezionych adresów e-mail (a wiesz, że tam są), to znaczy że szyfrowanie działa!
Jak zaszyfrować numery telefonów
Podobnie jak z adresami e-mail, w temacie szyfrowania numerów też nie jesteś bezbronny. Jeśli chcesz zaszyfrować również telefony, to przejdź do ustawień wtyczki i zaznacz opcję “Show advanced settings for more configuration possibilities” po czym zapisz zmiany. Po przeładowaniu strony zobaczysz wiele nowych opcji. Odszukaj “Protect custom href attributes” i wpisz “tel:” w polu obok. Zapisz zmiany i gotowe!
Nie daj się spamerom
Cała operacja instalacji, włączenia i konfiguracji wtyczki jest szybsza niż przeczytanie tego artykułu. Na co więc czekasz? Nie daj się zaskoczyć niechcianą pocztą. Sam posiadam firmę. Już na pierwszym etapie jej rejestracji w CEIDG zaznaczyłem chęć pozostawienia numeru telefonu tylko do wiadomości urzędów. Tym sposobem mój numer telefonu nie trafił z automatu do publicznej bazy. Adres e-mail też tam co prawda nie ląduje nigdy, ale co z tego skoro sami chętnie go rozpowszechniamy licząc na kontakt w sprawie swoich usług. Też tak mam. Z tą jednak różnicą, że stosuję szyfrowanie. Klienci piszą zapytania ofertowe na podany adres e-mail a roboty i scrapery mnie omijają, bo nie radzą sobie z szyfrowaniem.