Ostatnia duża aktualizacja, tj. WordPress 5.9 ukazała się niecałe 2 tygodnie temu. Długo wyczekiwana i delikatnie opóźniona – w końcu trafiła na nasze serwery. I choć kurz jeszcze całkowicie nie opadł, to wiemy już co nas czeka w kolejnej aktualizacji tego roku. Sprawdź, co Cię czeka w WordPress 6.0 i czego się spodziewać.
Rozwój Gutenberga
Wersja 6.0 będzie kontynuacją drugiej fazy projektu Gutenberg obejmującej zmiany wizualne WordPress. Chodzi tu głównie o wizualne elementy budowy całej strony internetowej. Faza trzecia, tj. dalszy rozwój wprowadzonych narzędzi przewidziana jest na odleglejszy termin dla aktualizacji WordPress 6.1 i kolejnych.
Na 4 fazy rozwoju WordPress składają się:
- Prostsza edycja: edytowanie treści za pomocą bloków;
- Dostosowywanie: edycja całej strony za pomocą bloków (FSE, czyli Full Site Editing), wzorce, katalog bloków, motywy blokowe i style globalne;
- Współpraca: treści współtworzone przez kilku użytkowników naraz;
- Wielojęzyczność: możliwość budowy stron wielojęzykowych bezpośrednio w WordPress bez dodatkowych wtyczek.
WordPress 6.0 – czego się spodziewać
Przyjrzyjmy się teraz kilku najważniejszym nowościom, których możemy się spodziewać.
Warianty stylistyczne motywu
Jedną z najbardziej efektownych i wyczekiwanych funkcji jest możliwość stworzenia kilku wersji styli w obrębie jednego motywu. Możliwe będzie ustawienie odrębnych kolorów, czcionek, rozmiarów i innych podobnych za pomocą kilku kliknięć. Funkcja miała się pojawić się już w wersji 5.9, ale programiści nie zdążyli z finalizacją projektu.
Przebudowa UI edytora
To jedna ze zmian na którą chyba wszyscy czekamy. Planowana jest przebudowa sposobu w jaki poruszamy się po Gutenbergu. Tego jak edytujemy style, bloki, szablony i nawigację. Ma być czytelniej i bardziej intuicyjnie.
Więcej możliwości budowy motywów
Obecne ograniczenia budowy szablonów edytorem wizualnym zostaną wyeliminowane. O ile masz teraz możliwość zbudowania np. szablonu dla wpisów na blogu, to dodatkowo będziesz mógł zaprojektować osobne szablony dla każdej kategorii wpisów.
Większa dostępność wzorców
Dużym problemem dla początkujących użytkowników jest to, że instalując nowy motyw trudno jest zobaczyć jego potencjał, gdyż nie posiada on żadnych treści a początkujący użytkownik zazwyczaj nie ma jeszcze takowych na swojej stronie. Nie wdając się w szczegóły, programiści dostaną teraz łatwiejsze możliwości zaimplementowania gotowych wzorców do swoich motywów, aby móc przygotować już wstępnie ułożone treści lub zaaplikować nowy wygląd do istniejących bloków na stronie użytkownika. Temat jest rozwojowy i nie do końca wiadomo w którym kierunku się potoczy.
Więcej bloków
Wraz z WordPress 6.0 otrzymasz do wyboru szersze spektrum różnorakich bloków do użycia na swojej stronie. M. in. blok ze spisem treści. Poprawiona zostanie też prawdopodobnie praca z tabelami, która w tej chwili nie należy do intuicyjnych.
Narzędzia projektowe
Na zakończenie troszkę o narzędziach dla bardziej wymagających. Istnieje duża szansa, że w nowej wersji otrzymamy też możliwość konfiguracji minimalnej i maksymalnej szerokości bloków. Prawdopodobnie wymierzonej w pikselach lub procentach. Można będzie też określić rozmiar czcionki w zależności od szerokości ekranu, czyli coś, co jest dość proste do wykonania za pomocą CSS, ale niedostępne jeszcze w Gutenbergu.
Na co czekasz najbardziej?
Jak widać zarówno w powyższym tekście jak i tempie zmian zachodzących w ostatnich aktualizacjach, WordPress rozwija się dynamicznie i próbuje nadążyć za pomysłami znanymi z takich edytorów jak Elementor, Divi czy WP Bakry ale jednocześnie wprowadza standaryzację i czystość kodu źródłowego. Jest to dość kusząca i obiecująca wizja. A Ty? Na co czekasz najbardziej lub czego Ci brakuje w obecnej chwili?