W tym wpisie zamierzam wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy dwoma rodzajami instalacji WordPress. Ich zrozumienie jest kluczowe z punktu widzenia późniejszego rozwoju Twojej strony internetowej lub bloga. We wpisie 'WordPress.org vs WordPress.com – czym się różnią’ omówię także ich kluczowe cechy, koszty utrzymania oraz wady i zalety. Rozwieję Twoje wątpliwości abyś mógł dobrze wybrać miejsce dla swojej pierwszej strony w sieci.
Zanim porównany WordPress.org vs WordPress.com opiszę krótko Tobie czym WordPress jest sam w sobie.
Czym jest WordPress?
WordPress to przyjazny użytkownikom system zarządzania treścią rozwijany w oparciu o otwarty kod źródłowy. Oznacza to, że każdy zainteresowany może zajrzeć w dokumentację i przyczynić się do jego rozwoju.
WordPress jest najczęściej wybieranym system zarządzania treścią (ok. 60%) i nie ma sobie równych pod tym względem. Drugim w kolejności jest Joomla! (ok. 5%) a trzecim Drupal (ok. 3%). Pozostałe CMS-y to inne, mniejsze platformy lub sklepy internetowe. Dokładne statystyki sprawdzisz tutaj.
Sam WordPress w czystej postaci pozwoli Ci na zbudowanie własnego bloga lub prostej strony internetowej. Ale z pomocą dodatkowych wtyczek możesz stworzyć praktycznie dowolną witrynę dla dużych graczy na rynku. Wystarczy wspomnieć, że na WordPress zbudowano takie strony jak BBC America, Sony Music, MTV News, Microsoft News Center, Facebook Newsroom, The Mozilla Blog czy Mercedes-Benz.
Czym jest WordPress.org
WordPress.org to darmowa wersja WordPress, którą możesz pobrać w postaci paczki .zip a następnie zainstalować na dowolnym serwerze. Niektóre firmy hostingowe oferują nawet skrypty, które dokonają instalacji za Ciebie – w pełni automatycznie. WordPress.org posiada obszerny katalog (repozytorium) dodatkowych rozszerzeń (wtyczek) i szablonów (motywów), które możesz podglądać przed instalacją. Wszystkie posiadają dokumentację, forum pomocy technicznej i system ocen pomagający dokonać właściwego wyboru. Wtyczki i motywy rozwijane są przez gigantyczną społeczność zebraną wokół tego projektu.
Cechy WordPress.org
- Jest oficjalnym źródłem najnowszych wersji WordPress dostępnych do pobrania w formie paczki .zip
- Całkowicie darmowy
- Udostępnia obszerne repozytorium wtyczek i motywów
- Jest dobrze udokumentowany, otwarty na rozwój przez niezależnych developerów
- Utrzymuje forum pomocy dla użytkowników, gdzie zarówno developerzy jak i użytkownicy pomagają sobie w rozwiązywaniu problemów
Koszty utrzymania
Sam WordPress jest darmowy. W zależności od wybranych rozwiązań, wachlarz kosztów może być jednak bardzo szeroki. Poza samą platformą, musisz wziąć pod uwagę i doliczyć jeszcze:
- Koszt serwera (od ok. 70-100zł/rok do nawet 500zł/rok w zależności od firmy i parametrów oferty).
- Koszt domeny, czyli adresu www pod jakim dostępna będzie Twoja strona. Ceny domen .pl wahają się w przedziale 60-100zł/rok brutto.
- Koszty wtyczek i motywów premium. Zasadniczo są one darmowe i w 99% przypadków poradzisz sobie bez dopłacania za wersje premium. Na stronach biznesowych, prawdopodobnie przydarzą Ci się czasem wersje płatne, oferujące więcej opcji lub wsparcie techniczne. Nie ma reguły w tych kosztach.
Ze swojego doświadczenia powiem Ci, że taką stronę jak moja lub inną podobną, będącą blogiem a nawet stroną firmową niejednego przedsiębiorstwa, jesteś w stanie utrzymać w kosztach nie przekraczających 150zł/rok brutto.
Uważaj jednak na promocje typu serwer lub domena za 1zł! Zwróć uwagę na gwiazdki przy ofercie. Cena tych usług w drugim roku i każdym kolejnym zdecydowanie przekracza poziom cen rynkowych. Może się okazać, że domena za 1zł w kolejnych latach będzie kosztować już 100zł. Tani serwer za 30zł w kolejnych latach kosztuje już 500zł! W takiej promocji, nie możesz zrezygnować z usługi wcześniej, niż po dwóch latach. Okaże się wtedy, że lepiej wyjdziesz kupując usługi w regularnych cenach podanych w punktach powyżej.
Zalety
- Możesz samodzielnie zbudować i zarządzać stroną na własnym serwerze.
- Masz nad nią pełną kontrolę.
- Dzięki pełnej kontroli, możesz ją dowolnie rozwijać wg. własnych upodobań i bez żadnych ograniczeń.
- Możesz instalować dowolne wtyczki i motywy a następnie je modyfikować i dostosowywać według potrzeb. Zarówno wersje darmowe jak i wersje premium.
- Możesz podpinać dodatkowe narzędzia do analizy danych, newsletterów czy modułów reklamowych.
- Jesteś całkowicie niezależny. Możesz zrobić ze swoją stroną cokolwiek zechcesz.
- W dłuższej perspektywie utrzymanie strony jest relatywnie tanie.
Wady
- Musisz kupić miejsce hostingowe oraz domenę. Wiąże się to z kosztami już na samym początku Twojej przygody z WordPress.
- Warto posiadać odrobinę wiedzy o WordPress lub chęć jej zdobycia i pogłębienia.
- Pamiętaj, że z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie strony, pilnowanie aktualizacji i wykonywanie kopii zapasowych. Nie jest to jednak nic trudnego a w ostateczności możesz te prace zlecić komuś innemu.
Czym jest WordPress.com
WordPress.com to zasadniczo usługa hostingu premium polegająca na utrzymaniu WordPress na serwerach należących do jego twórców. Na WordPress.com możesz założyć własne konto użytkownika i cieszyć się gotowym, zainstalowanym i skonfigurowanym WordPressem. Podobnie jak w WordPress.org, wszystkie podstawowe funkcje WordPress są tam darmowe. Usługę prowadzi firma Automattic, czyli ta sama organizacja, która dzieli się ze społecznością, utrzymuje i wydaje opisany wyżej WordPress.org oraz inne projekty społeczne. Automattic jest również twórcą takich projektów jak WooCommerce, Jetpack, Akismet, Grawatar i Tumblr. W związku z tym, możesz mieć pewność co do stabilności projektu, ponieważ firma ta jest praktycznie gwarantem niezawodności i czystości kodu wraz ze stosowaniem dobrych praktyk.
Cechy WordPress.com
- Oferuje konta hostingowe z WordPress o powierzchni 3-200GB.
- Posiada już zainstalowane motywy i wtyczki
- Oferuje płatną pomoc techniczną dla użytkowników premium.
Koszty
- Wydatki na utrzymanie wahają się w granicach od 0zł do kilkuset złotych.
- Z racji zerowych kosztów za podstawowe funkcje WordPress, wszystkie pozostałe opcje są dodatkowo płatne. Ograniczone możliwości konfiguracji wersji darmowej zmuszą Cię prędzej czy później do sporych wydatków. Zwróć uwagę na rozpisane wady i zalety poniżej.
Zalety
- Nie musisz płacić za hosting (w darmowym planie).
- Zakładasz konto użytkownika i nie musisz się martwić instalacją lub konfiguracją.
- Nie musisz się martwić bezpieczeństwem, utrzymaniem ani kopiami zapasowymi.
- W darmowym planie dostajesz 3GB miejsca na serwerze oraz domenę w postaci adresu twojadomena.wordpress.com.
Wady
- Darmowy plan nie daje Ci dostępu do kodu źródłowego WordPress.
- W darmowym planie, nie możesz instalować zewnętrznych wtyczek lub motywów.
- W darmowym planie, na Twojej stronie, pojawią się reklamy WordAds.
- Nie możesz przystąpić do GoogleAds, chyba że przejdziesz na płatny pakiet.
- Nie możesz skorzystać ze statystyk Google Analytics ani podpiąć Facebook Pixel. Musisz korzystać z systemu statystyk od WordPress.com.
- Musisz przestrzegać regulaminu użytkowania serwisu, co raczej nie jest większym problemem.
- Nie możesz podłączyć systemów płatności ani przyjmować żadnych wpłat w pakiecie darmowym.
WordPress.org vs WordPress.com – który lepszy?
To zależy. Przede wszystkim, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o cel i przyszłość Twojej strony. Darmowy WordPress.com sprawdzi się dla małego bloga prywatnego, szczególnie jeśli nie przeszkadzają Ci reklamy. Wersja płatna to już zupełnie inny poziom rozmowy. Wnioski z porównania WordPress.org vs WordPress.com dla każdego mogą być nieco inne.
Osobiście gorąco polecam jednak samodzielną instalację WordPress.org, ponieważ relatywnie niskim kosztem, jesteś w stanie stworzyć swoją pierwszą stronę internetową lub bloga i mieć nad nią pełną kontrolę. Jesteś sterem i okrętem w tej arcyciekawej podróży cyfrowej.
Absolutna niezależność i dowolność w kierunku rozwoju witryny pozwoli Ci w dowolnym momencie wprowadzać jakiekolwiek zmiany, a platformę blogową zmienić w platformę kursową lub sklep internetowy, nie zaglądając zbyt głęboko do portfela.
Masz stronę? Z której wersji WordPress korzystasz? Widzisz jakieś dodatkowe wady lub zalety tego rozwiązania? Daj znać w komentarzu.