W kliku najbliższych wpisach poruszymy tematy dotyczące wtyczek lub z ang. plug-inów do WordPress. Zanim napiszę Ci jak dodać wtyczkę WordPress, wyjaśnię krótko czym są wtyczki? W najprostszym rozumieniu wtyczki są dodatkowymi rozszerzeniami do WordPress dodającymi lub usprawniającymi określone funkcje do bazowej wersji bloga. Za pomocą wtyczek możemy np. tworzyć formularze kontaktowe, galerie zdjęć, optymalizować szybkość działania strony, optymalizować widoczność bloga w wyszukiwarce, integrować stronę z systemami wysyłki newsletterów lub narzędziami do statystyk. Generalnie pomagają nam zarządzać stroną i w zasadzie mogą robić wszystko co przyjdzie nam do głowy i czego byśmy potrzebowali na naszej stronie. Bywają płatne oraz darmowe. Niektórzy porównują je do aplikacji w telefonie.
Jak działają wtyczki?
Sam WordPress jest stworzony w taki sposób, aby można było w przystępny sposób rozszerzać jego możliwości za pomocą osobnych wtyczek. Wtyczki te posiadają własny kod źródłowy, który jest kompatybilny z WordPressem i korzystają z tej samej bazy danych co WordPress. Mogą więc wspólnie przetwarzać i zarządzać treściami, które wprowadzimy na naszym blogu.
Skąd się biorą pluginy do WordPress?
Rozmaite wtyczki biorą się najczęściej z oficjalnej bazy rozszerzeń WordPress dostępnej tutaj bądź bezpośrednio z panelu administracyjnego, do którego mamy dostęp w zakładce „Wtyczki” po lewej stronie zaplecza. Są to najpewniejsze źródła ich pochodzenia. Niektóre wtyczki możemy też znaleźć na stronach internetowych ich autorów jako paczki .zip gotowe do pobrania i zainstalowania.
Kto tworzy wtyczki?
W dużym skrócie – każdy kto zna się na programowaniu i ma pomysł, czas oraz narzędzia do ich napisania. WordPress jest platformą otwartą i bardzo dobrze udokumentowaną, więc dosłownie każdy kto chce, może napisać własną wtyczkę. Często są to osoby, które potrzebują dla siebie jakiejś funkcjonalności i potem postanowią się nimi podzielić. Bywają też firmy, które oparły swój model biznesowy o sprzedaż wtyczek odpowiadających na zapotrzebowania użytkowników. Niektóre z nich, udostępniają darmowe wtyczki z ograniczonymi funkcjami, dostępnymi tylko w wersji płatnej.
Jak dodać wtyczkę WordPress?
Najprostszym sposobem na dodanie wtyczki do WordPress, jest zalogowanie się do zaplecza i przejście do zakładki „Wtyczki -> Dodaj nową” w menu po lewej stronie. Otworzy nam się obszerne repozytorium z oficjalnej bazy wtyczek, którą możemy swobodnie przeglądać. Gdy znajdziemy plugin odpowiedni dla siebie klikamy przycisk „Zainstaluj teraz” a następnie „Aktywuj”. Możemy też alternatywnie wysłać własną paczkę .zip z pluginem klikając w przycisk „Wyślij wtyczkę na serwer” znajdujący się u góry ekranu. Trzecią opcją jest wysłanie rozpakowanego folderu z wtyczką na serwer poprzez protokół FTP i aktywowanie jej w zapleczu. Listę wszystkich wtyczek (aktywnych lub wyłączonych) możemy zobaczyć w menu „Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki”.
Jak przejść do ustawień wtyczki?
Każda wtyczka, w zależności od potrzeby, dodaje swoje menu z ustawieniami w różnych miejscach zaplecza strony. Małe pluginy zazwyczaj posiadają przycisk „Ustawienia” widoczny na liście zainstalowanych wtyczek.
Ustawienia te można też znaleźć albo w zakładce „Narzędzia -> Nazwa wtyczki” lub „Ustawienia -> Nazwa wtyczki”.
Trzecim miejscem, gdzie możemy szukać jest po prostu nowa pozycja menu po lewej stronie panelu administracyjnego.
Wtyczka nie działa. Biała strona. Co robić?
Czasem zdarza się, że jakaś wtyczka nie działa. Problem może wynikać z jej braku kompatybilności z Twoją wersją WordPress. Zdarza się, że autor po prostu przestaje rozwijać swoje dzieło, dbać o bezpieczeństwo lub zgodność z dobrymi praktykami tworzenia wtyczek. WordPress jest systemem ciągle rozwijanym i poprawianym. Jedne funkcje są dodawane a inne usuwane. Powoduje to, że niektóre pluginy wymagają poprawy lub przepisania ich kodu źródłowego aby były zgodne z najnowszą wersję WordPress. Pół biedy, jeśli wtyczka nie działa jak należy i generuje tylko małe błędy lub ostrzeżenia. Możemy ją łatwo usunąć. Gorzej jeśli powoduje całkowitą awarię Twojej witryny.
Najczęstszym błędem jest biała, pusta strona główna. Nie panikuj. Dobrze jeśli masz kopię bezpieczeństwa, którą możesz przywrócić. Jeśli nie masz, to sprawa nie jest jeszcze przegrana. Połącz się przez FTP ze swoją stroną internetową (np. darmowym programem FileZilla) i usuń katalog niedziałającej wtyczki z folderu wp-content/plugins. Istnieje spora szansa, że kryzys zostanie zażegnany.
Od których wtyczek zacząć?
Wiesz już jak dodać wtyczkę WordPress. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które wtyczki są niezbędne. Wszystko zależy jakiego typu blog/stronę prowadzimy i czego oczekujemy. Zasadniczo do podstawowego bloga powinny wystarczyć nam wszystkie funkcje dostępne w bazowej wersji WordPress. Rozmaite wtyczki instalowane są często w komplecie z szablonem strony, czyt. motywem. Gdy chcemy samodzielnie zaprojektować wygląd strony, przydatny może być plugin Elementor. Do formularzy kontaktowych najpopularniejszy jest Contact Form 7. Jednym z pluginów które zawsze instaluję jako jeden z pierwszych, jest Duplicate Post, pozwalający szybko tworzyć kopię wpisu lub strony wraz ze wszystkimi jej ustawieniami. Traktuję to sobie wtedy jako szablon do kolejnych wpisów. Warto pomyśleć o wtyczkach do optymalizacji SEO, analizy statystyk lub wpinania kodu śledzącego Google. Które zatem wtyczki są obowiązkowe? Ja powiem – żadne. Ale każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam.
W kolejnym wpisie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie jaka jest optymalna ilość wtyczek w WordPress.