W dzisiejszym wpisie chciałbym zrobić przegląd wtyczek, które może nie są bardzo popularne, ale za to okazują się przydatne. Co prawda ja osobiście uważam, że im mniej wtyczek w zapleczu tym lepiej. Rozumiem jednak, jeśli ktoś ma potrzebę instalacji dodatkowych wtyczek poprawiających funkcjonalność strony lub zwiększających sprzedaż. Omówię więc mniej znane wtyczki WordPress dostępne w darmowym repozytorium. Nie oznacza to jednak, że musisz instalować je wszystkie 😉
Mniej znane wtyczki WordPress
Zanim przejdę do listy ciekawych wtyczek, chciałbym Cię zachęcić do poradnika, jak wybrać wtyczkę. Omawiam w nim czym się kierować przy wyborze wtyczki. Jeśli będziesz wybierał mądrze, to istnieje spora szansa, że wytypowana wtyczka posłuży Ci przez długie lata.
Mając za sobą ten krótki wstęp, przejdźmy do listy 11 mniej znanych wtyczek WordPress.
1) Forget Spam Comment
Bardzo prosta w użyciu i niezwykle funkcjonalna wtyczka. Moim zdaniem powinna być instalowana na każdym blogu korzystającym z wbudowanego systemu komentarzy. Po prostu skutecznie blokuje spam w komentarzach. Nie wymaga od użytkowników przepisywania captchy, działa w tle, nie wymaga żadnej konfiguracji. Jak działa? Blokuje robotom domyślną akcję w pliku wp-comments-post.php i odblokowuje ją dopiero przy pomocy specjalnego tagu, który dodawany jest gdy użytkownik przewinie stronę aby dodać komentarz. Proste i skuteczne.
2) Disable Emojis
Wtyczka Disable Emojis robi jedną prostą rzecz – wyłącza wbudowaną w WordPress obsługę ikon emoji w starszych przeglądarkach. Przeglądarki te pobierają emoji łącząc się z zewnętrznymi źródłami. Pozwala to zachować zgodność z GPDR. Delikatnie też przyspiesza stronę o te milisekundy potrzebne na wczytanie emoji.
3) Block Visibility
Block Visibility to wtyczka napisana specjalnie z myślą o Gutenbergu. Pozwala ustawiać widoczność dowolnych bloków w zależności od ustalonych kryterów. Dzięki niej możesz zaplanować datę i godzinę widoczności bloku, wybrać rolę użytkowników którzy będą widzieli dany blok, zdecydować czy blok ma się wyświetlać na komórkach, tabletach czy desktopie. Zdecydujesz czy blok będzie widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników lub może tylko dla niezalogowanych. Możesz też określić konkretnych użytkowników, którzy będą widzieć wybrany blok. Po prostu cud, miód i orzeszki.
4) Rearrange WooCommerce Products
Wtyczka Rearrange WooCommerce Products robi dokładnie to co sugeruje jej nazwa – pozwala zmieniać kolejność produktów widocznych w sklepie WooCommerce. Sortować można nie tylko poszczególne produkty, ale również kategorie. Wszystko przy pomocy wygodnego interfejsu drag and drop. Warto mieć jednak na uwadze, że działanie wtyczki zależne jest od używanego motywu. Twórca zaznacza, że może nie działać, jeśli do wyświetlania produktów używasz page buildera typu Elementor lub innej wtyczki, która sama decyduje o kolejności wyświetlania produktów.
5) WP Post Views
Ta wtyczka jest banalnie prosta w działaniu i konfiguracji. Stworzona z myślą o tych, którzy nie używają Google Analytics do dokładnego śledzenia statystyk swojej strony. Dodaje po prostu w zapleczu przy każdym wpisie lub stronie liczbę ich wyświetleń. Kontynuujmy zatem mniej znane wtyczki WordPress.
6) Featured Image from URL
Wtyczka Featured Image from URL pozwala na ustawienie obrazka wyróżnionego dla wpisu bezpośrednio za pomocą zewnętrznego linka, bez konieczności wgrywania go do biblioteki mediów. Współpracuje z moim ulubionym bankiem zdjęć – Unsplash. Po prostu wybierz ulubione zdjęcie a wtyczka zrobi resztę za Ciebie. Nie musisz już martwić się o zużyte miejsce na swoim serwerze. Wtyczka współpracuje m.in. z Elementorem oraz WooCommerce i pozwala również ustawiać w ten sposób zdjęcia lub filmy dla produktów w sklepie.
7) Ultimate Client Dash
Dzięki wtyczce Ultimate Client Dash możesz całkowicie spersonalizować zaplecze WordPress dla siebie lub swoich klientów. Zmienisz stronę logowania, ustawisz widok trybu konserwacyjnego, zmienisz kolory zaplecza na dowolne, ustawisz reguły wyświetlania i wiele, wiele innych rzeczy. To, co może Cię przekonać jeśli wykonujesz strony dla klientów, to możliwość zostawienia notatek w Kokpicie zaraz po zalogowaniu. W notatkach możesz zamieścić np. poradniki korzystania ze strony lub inne przydatne linki. Lista jest naprawdę długa, więc zachęcam do zapoznania się ze stroną wtyczki.
8) Draw Attention: Interactive Image Map Plugin
Często poszukiwaną wtyczką jest wtyczka pozwalająca tworzyć klikalne mapy. Jest to szczególnie przydatna funkcja podczas budowy strony dla deweloperów. Często chcą oni pokazać zdjęcia budynków i rozkład lokali w które można kliknąć by przeczytać więcej szczegółów. Wystarczy wgrać obrazek i nanieść na niego klikalne warstwy.
9) WP Blog Post Layouts
WP Blog Post Layouts to wtyczka pozwalająca wybrać jeden z kilku wariantów prezentowania listy wpisów na blogu. Jeśli nie podoba Ci się standardowy wygląd listy wpisów ta wtyczka jest dla Ciebie. Oprócz wbudowanej kompatybilności z Gutenbergiem wtyczka współpracuje również z Elementorem. Idealnie sprawdzi się gdy nie posiadasz jego wersji PRO.
10) Stratum – Elementor Widgets
Stratum to jedna z wielu darmowych perełek rozszerzających możliwości Elementora o dodatkowe darmowe widżety. 23 widżety będąc dokładnym na dzień pisania tego wpisu. Zaawansowane akordeony, zmiana układu wyświetlania wpisów, slidery, bannery, zakładki, paski postępu, liczniki czy posty z Instagrama to tylko kilka z przydatnych widżetów. Z pewnością warto przejrzeć je wszystkie.
11) Admin and Site Enhancements
Jeśli chodzi o mniej znane wtyczki WordPress, to jest to moim zdaniem genialna wtyczka, która w mojej ocenie ma ogromny potencjał do rozwoju i uzyskiwania popularności. To bardzo przydatny combo zestaw funkcjonalności przydatny każdemu, kto na poważnie zajmuje się budową i utrzymaniem stron chcąc jednocześnie zaoszczędzić sobie sporo czasu. Zamiast instalować przynajmniej kilka wtyczek i modyfikować plik functions.php możesz używać tylko tej jednej. Autor zebrał wiele funkcjonalności w jednym miejscu. Są nimi m.in. duplikowania stron i wpisów, wgrywanie plików SVG (z tym sugeruję uważać), ukrywanie powiadomień w kokpicie i przeniesienie ich do osobnej zakładki, własne style CSS dla frontu i backendu. Wtyczka pozwala wprowadzić też kilka zabezpieczeń zmniejszających ryzyko włamania. Jak dla mnie wtyczka typu must-have!